Home » Quote » … della Valle Basiilika üksildane ingel Tosca kabeli ja intriigide keskel

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

… della Valle Basiilika üksildane ingel Tosca kabeli ja intriigide keskel

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aeglaselt

..ei saa kellelegi märkamata jääda, kui Corso Vittorio Emmanuelil möödub  keskmise suurusega purskkaevuga kaunistatud Largo Teatro  della Valle väljakust ja seal suursuguselt valvavast barokk kirikust. Alustades kõigepelt tema nimest, siis peame minema 2000 aastat ajaloos tagasi, kui siin paigas oli laiumas järv.

Sant Andrea della Valle Basiilika

Sant Andrea della Valle Basiilika

Kuldsete ja elevandiluust ornamentidega laev , mis kuulus imperaator Nerole oli siin vetel tihe külaline fantaaasiast pakatavate etendustega ja pidustustega kuid siin toimusid  ka rahvale veelahingud  ja muud veemängud. Möödusid sellest ajast  sajad ja sajad aastad ning kõik see, mis 1600 aastaks paigast alles oli jäänud, võis nimetada ” kergelt depressionis olevaks maapinnaks ” .  Just siia otsustataksegi ehitada kirik. Tööd algasid 1590 aastal arhitektide Giacomo dell Porta ja Carlo Maderno käe all.  Ajalookäik Rooma Impeerimi päevadest aga andis pühakojale oma nime edasi… “della Valle ” ( “valle” it. keeles “org”). Fantastlilise interjöriga basiilika kuplit on vörreldud Püha Peetruse Basiilika omaga. ja miks ka mitte?  See on kuppel, millist te Rooma panoraamil näete kõige suuremana, sest Peetruse kuppel jääb “väiksemaks”, kuna asub kaugemal. Della Valle Basiilika kuppel on aga Rooma suuruselt teine ja on andnud kindlasti inspiratsiooni  Andea Pozzole, kes on autor ka ühele teisele imelisele ehk isegi kummalisele kuplile, millest ma ühes eelnevaski artiklis olen rääkinud, kirjeldades  Sant Ignazio võltskuplit.  Sant Andrea della Valle oma ongi olnud suureks ” eeskujuks” Pozzole, kujundamaks Sant Ignazio ainulaadset altarikatet. Räägitakse et 1700 aastal tuli siia della Valle kiriku väljakule tihti üks 10 aastane poiss, nimega Pietro Trapassi, kes laulis ja luges luuletusi

Pietro Metastasio monument Chiesa Nuova ees

Pietro Metastasio monument Chiesa Nuova ees

mööduvatele inimestele ja tegi seda tihti isegi tellimuse peale. Tema talent oli roomalstele teada ja nad väga armastasid Pietrot..eriti veel teades,et tegu oli vaeset perest pärit lapsega. Juhtus aga  nii, et ühel heal päeval astus väljakult läbi ka tolle aja intellektuaal Gravina, kes poisi talendist väga võlutud oli ja otsusatas vötta nooruki enda katise alla.  Aja möödudes sai Pietrost tuntud poeet , kunstnikunimega Metastasio. Just talle on pühendatud 500 meetrt eemal olev Chiesa Nuova ees olev kuju.

Ingel Sant Andrea della Valle Basiilika fassadil

Ingel Sant Andrea della Valle Basiilika fassadil

Küll aga tulles tagasi nüüd Sant Andrea dell Valle juurde, peame mainima, et siin on tegemist ühe teise kena skulptuuriga, mis legendaarseks saanud mitte oma poeesiaga, vaid oma kummalise kujuga.   Basiilika arhitekt Rainaldo lasi hoone fassadile kujundada kaks inglit.  Tööd usaldas ta Ercole Ferratale, kes peagi, kui esimese ingli valmis sai, pidi kuulma töö kohta hulga kriitikat. Isegi Pasquino on ingli kohta rääkinud ” tahaksin lennata kõrgele nagu lind, aga siin olen nüüd kui fassaditoeks pind”  Ka Paavst mainis, et see ingel talle ei meeldi ja kunstnik seda enam välja ei kannatanud. Ütles vaid ” Ah et ei meeldi paavstile..no eks tehku siis teine ingel ise ” . Ja ongi nüüd nii, et  fassadi dekoreerib vaid üks ingel ja see disharmoonia ei saa kindaslti mitte märkamata jääda.

. Veel üks kuju aga on seotud selle ingliga. Nimelt filosoof Nicola Spedalieri skulptuur, millele filosoofi nimetissörm on liiga kahtlustavlt ette sirutatud. Roomlastele ei ole rohme vaja et oma fantaasias luua erootiline jutuajamine kahe kuju vahel, kus filosoofi on sörmega urgistsemas inlile juurde salapärast ” auku”.

Nicola Spedalieri

Nicola Spedalieri

Seetöttu viidi Nicola Spedalieri kuju kiriku est ära veidi eemale, diskreetsesse paika…c,a. 500 eemal olevale Sforza Cesarini väljakule. Kiriku pühendati Püha Andreale. Miks?  Nimelt asusid väljaku lähedal  Toscanast pärit Piccolomi pereknna valdused . Ajaloo käigus anti sellele intelligentsele perekonnale ka Amalfi krahvi tiitel ning et kuna basiilika ehituseks loovutas Consatanza Piccolomini Aragon ühe osa oma valdustest, siis tänutäheks sai kultushoonele Amalfis austatud pühaku Sant Andrea nimi. Aga veel üks kurioossum selle basiilika kohta puudutab helilooja Giaccomo Puccinit ooperit “Tosca” . Nimelt räägib legend Puccini “Tosca” lavaletooja suurest soovist, et kuulus laulja ja  imekaunis markii Attavanti  palvetaksid oma kohtumisel just selles kabelis. Nii saab Barberini kabelile ka teine hellitav nimetus ” Tosca kabel”.

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone