Home » Quote » Kirik ilma kuplita….ei saa olla!

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Kirik ilma kuplita….ei saa olla!

 

Festina Lente

Festina Lente

                 
 

 Sant Ignazio di Loyola kirik.

Kiriku ehitamist on alustatud 1626 aastal Hispaaniast pärit jesuiitide ordu rajaja Ignazio di Loyola auks ja on ehitatud kohale, kus asus Rooma Impeeriumi ajal Isise tempel ning selle ümbruses egiptlaste elamurajoon. Kohal, kus täna asub kiriku Fassad, oli Acqua Verine aqveadukti monumentaalne purskkaev.

Lisaks sellele et kultushoone on imeilusas barokses stiilis toretsevate kaunistustega, on tal uskumatult ilus nn võltskuppel. Nimelt ei ole seda kuplit siia mitte kunagi ehitatud . Näha on vaid kesköövis olev idee makett.   Astudes kiriku põrandal märgitud keskpunktile ja vaadate altari kohal olevat kuplit, siis näete illusiooni reaalseslt kuplist. Tegemist on kunstistiili perspektiivi äärmusliku vormiga – anaformism, trompe-l’œil –   17 meetrise labimõõduga kangale maalitud kuppel  Andea Pozzo poolt

 Andrea Pozzole kuulub ka kiriku võlvlae kaunistus, mis on tehtud samas tehnikas ja kus ta kirjeldab pühaku missjonitööd maailmas

Miks siis ikkagi niisugune kuppel? Seletus on lihtne. Nimelt hakati kirikut ehitama aastal 1626, kui Püha Peetruse basiilika just sisse õnnistati ja teadaolevalt on just selle kirikul kõige kõrgemale ulatuv kuppel . See on projekteeriutd Michleangelo poolt kõrgusesse 131 m üle merepinna (hiljem Giacomo Della Porta poolt sihvakamaks muudetud kõgusesse 137 m üle merepinna). Sant Ignazio kiriku kuppel oma pidi aga tulema kõrge 141 meetrit!!!. Paavst ometi ei saanud niisugust asja lubada ning keelas ehitustööde edasiviimise lihtsalt sellega , et ei andnud enam raha.

 Ei jäänudki muud üle, kui et kuppel tuli maalida ning see on õnnestunud suurepäraselt kunstnik Andrea Pozzol 16 meetrise läbimõõduga kangale.

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone