Home » Quote » Kõige vihatum naine roomlaste poolt…..

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Kõige vihatum naine roomlaste poolt…..

 

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aegla

 

…..on olnud Rooma linna ajaloos Donna Olimpia Maidalchini (Viterbo, 26 mai 1594 – 26 september 1657) Ta oli määrtud elama kloostris  kuid önnestus sellest pääseda süüdistades pihiisa enda seksuaalses ahistamises. Abiellus kohaliku rikka mehega, kes ta 3 aasta pärast rikkaks leseks jättis.

Abiellus teistkordselt Pamphilio Pamphiljiga 1612 aastal.

 Donna Olimpia Pamphili

Donna Olimpia Pamphili

See abielu tõi Donna Olimpia Rooma õukonda ja eriti oluline fakt siinkohal oli see, et abielu kaudu sai ta  sugulussidemed Giovanni Battistaga ( tulevane paavst Innoxentius X).Kogu Rooma rääkis naisest, kes oli rohkem seotud mehe vennaga ( seega siis tulevse paavsti endaga), kui abikaasaga. Rahvasuus käisid  jutud, et nende kahe vahel ei olnud ainult platoonilised vaid reaalsed intiimsuhted.

1639 aastal jäi Donna Pamphij teistkordselt leseks ja sai peagi – aastal 1645 ,Viterbo printsessi tiitli. Temast sai kogu paavsti õukonna valitseja nii, et isegi paavsti isiklik nöuandja naise kõrval kahvatus. Paavst usaldas praktiliselt kõiges ainult Donna Pamphilj-d. Mõne aasta möödudes sai temast Rooma kardetuim ja vihatuim naine hüüdnimega “Pimpaccia”, mis tulenes ühest satiirilisest kirjutisest traditsionilistel Rooma “rääkival kujul”. Selles oli mainitud “olim –pia, nunc impia” – sõnade mäng ladina keelest: “olim” – ükskord , “pia” – religioosne; “nunc” – nüüd ,”impia” – patune. Rooma rahvas ei sallinud tema üleolevust ning võimu- ja rahaahnust. Räägitakse et isegi Bernini sai loa püstitada “Nelja jòe purskkaev” piazza Navonale mitte enne, kui oli kinkinud purskkaevu pooleteist meetri kõrguse hõbemudeli Donna Olimpiale.
Kui 7 januaril 1655 Innocenzo X suri, tühjendas Donna Olimpia paavsti toa kullast ,ütledes lihtsalt “ mida peab üks vaene lesk nüüd tegema?” . Sugulaste ahnusest ei saanud paavsti isegi mitte matta enna kui koguti uus raha ja paavsti surnukeha viidi Sant Agnese kirikusse Piazza Navonal. Järgneva paavsti Aleksander VII poolt oli Donna Olimpia Roomast eemaldatud ja ta suri katku oma Viterbos asuvates valdustes aastal 1657
Rahvajuttudes  ei jäta ta Roomat aga rahule isegi pärast surma, hirmutades kõiki oma öisete haarangutega. Legendi järgi igal 7 jaanuaril, mis on Innoxentius X surma aastapàev ilmub Pimpaccia uuesti Rooma tänavatele põlevas kaarikus ja liigub Piazza Navonalt üle Sisto silla ja kaob Tiberi vette.

Osad tänavanimed täna Roomas on Pimapcciat veel meenutamas nagu via ja piazza Donna Pamphilj. Kuni 1914 aastani eksisteeris veel ka via Tiradiavoli  Pamhili Villa lähedal – meenutamas põlevat  kihutavat kaarikut villast väljumas. Sellel  tänaval on täna näha kena 17 sajandi värvav, mis ehitatud paavst Paulus V Borghese poolt ja mis muud ei ole , kui Traianuse 1 sajandi aqveadukti tugikaar.

Tiradiavoli kaar

Tiradiavoli kaar

 

 

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone