Home » Quote » Prügi mahapanemiskeelu marmortahvlid

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Prügi mahapanemiskeelu marmortahvlid

 

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aeglaselt

 

……….on need, mida paljudes kohtades maja seintel veel tänagi näha on.Täpsemalt on selliseid tahvleid kokku veel Roomas 67. Mis on nende eesmärk? Lihtne!

18  sajandil oli linna tänavate puhastamine väga keeruline. Seda korraldati iga 8 päeva tagant  kasutades  vangide e. galeottide tööjõudu. Nädala jooksul olid aga enamus tänavaid kattunud paksu sodivaiba alla ja majade seinte äärde olid tekkinud pärsi korralikud prügihunnikud.  Eriti hull oli aga lehk, mis sellstest sodiladudest majadesse imbus. Isegi sajandil, mis polnud kindalsti kuulus oma hügieeni poolet, oli see kõik ilmselgelt inimesi häirimas.  Hügieeni dramaatilise pildi juures tuli midagi ette võtta.  Nii ongi 1717 – 1770 ajavahemikus tekkinud spetsiaalsed teated (marmorisse raiutuna) ,mis keelavad teatud paikades prügi maha panna ja selle läbi hiasvaid hunnikuid tekitada. Esimesed tahvlid ilmusid loomulikult linna tähtsamate kirikute juurde. Tahvlite väljaandmist reguleeris ja korraldas nn teede president  ( vaimulik ).  Tekstide sisu on enam vähem igal pool sama, kuid varieerub teksti pikkus. Reeglina tehniliselt mitte perfektsed kirjutised olid enamasti kõrgema klassi elanike majade juures ja arvata võib , et selleks olid nad “linnatänavate presidendile” ka vähemal voi rohkemal määral survet avaldanud.   Kuna aga suur osa inimestest lugeda ei osanud, siis ei nähtud tahvlikirjade kaunidusega  eriti vaeva.

Loomulikult oli ära toodud ka trahvid – kas ihuline karistus , vangla  või rahaline trahv. Peremeestele ihulist karistust ei pandud – aga rahaline trahv oli väga kõrge.

Tihti rakendatigi rahalist trahvi, mille teenindaja  eest pidigi maksma peremees ja poja eest isa.  Seega oli kõik laiemas mõttes kontrolli all;)

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone