Home » Quote » Apokalüpsise Naine ja maailma esimene krobeline kuu kunstis

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Apokalüpsise Naine ja maailma esimene krobeline kuu kunstis

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta aeglaselt

 

 

….asuvad Santa Maria Maggiore Basiilikas.

Kõík sai alguse sellest, et Galilei Galileo ja kunstniku nimega Cigoli /Ludovico Cardi/ olid suured sõbrad. Galileile meeldis palju veeta aega vabas õhus ja teha oma jooniseid ning Cigoli oli tema lummuses huvitatud  astroloogiast ja uutest ideedest.  Tänu sellele sõprusele on alguse saanud maailma úks erakordseimadi Cigoli teoseid , mis on laiemale publikult tuntud, kui Pärispatuta Eostatud Maria Paolina kabelis Santa Maria Maggiore BasiilikasApokalüpsise Naine Paolina kabelis

1610 aastal sai Cigoli paavst Paulus V käest ülesande maailida kõikide kirjelduste kohalset Apokalüpsise Naine. Dokumentidest võime lugeda 

järgmist

” Kuplisse maalite Apokalüpsise visiooni , nagu on kirjas Ilmutuse raamatus pt 12, niisiis úhe naise, kes on riietatud páikesesesse, jalge all kuu ja ja úmber tema kroon 12 táhega.  ta kohtub peaigel Miikaeliga, kes on vóitlemas ja all madalal madu lómistatud peaga, nagu on kirjas Moosese 1 raamatu  3 pt.””

Immacolata

Immacolata

Paljud teoloogid tõlgendasid seda naist kirjelduse baasil  kui Netisi Maarjat.  Ja just sellest väljakujunenud arvamusest lähtudes tekib kunstiajalukku uus Neisti Maarja figuur, mida me teame Pärispatuta Madonna figuurina ” Immacolata” , kelle kujutamine on tänaseni säilinud praktiliselt muutusteta –  seega on alles 12 tähte, mis kujutavad kas Iisraeli suguharusi või hilsema seletuse järgi 12 apostlit, madu, valged riided naise seljas.  Apokalüpsise naise puhul on eristavaks sümboliks aga kuu naise jalge all.  Just sellest kuust tahaksi  pikemalt rääkida.

On olnud kuu teoloogide arvates ümar ja sile ja seega võiks edasi kanda embleemina Neitsi Maarja süütust. Mis on juhtunud aga Paolina kabelis kuuga? See ei ole sugugi sile vaid konarliku pinnaga just nii, nagu Galileo oma avastustes ka rääkis. Nimelt kaks aastat enne Cigoli töö lõpetamist , aastal 1610 oli ilmunud Galilei Galileo raamat  Siderus Nuncius , mis rääkis palju astroloogilistest avastustest ning sealhulgas ka kuuga seotud uutest vaatenurkadest.. Cigoli otsustas raamatust saadud teadmised realiseerida sõbra auks ka oma kunstis.

See on esimene Galilei Galileo avastuste tunnistus kunstimaailmas.

Galilei krobeline kuu Apokalüpsise Naise jala all...

Kuplisse lisatud kiri ” Paavst Paulus V púhendab Kristuse Emale Alatisele Neitsile.”  ei viita millegi  poolet Párispatuta Eostatud Neitsile /Immacolatale/ isegi kui Apokalúpsise Naine on kirjutises interpreteeritud, kui Kristuse Ema. Kirik ise aga eelistab vaikida súmbilite seletusest maalil. 

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone