Home » Quote » Ainulaadsed Rooma marmorpõrandad…

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Ainulaadsed Rooma marmorpõrandad…

Festina Lente

Kiirusta aeglaselt

… on niinimetatud “cosmatesco” põrandad 12 – 13 sajandist.

Millegipärast räägitakse tihti keskajast kui millestki pimedast, koledast, mustast ja mittemidagi arendavast perioodist.  Läheme aga vaatame veidi detailsemalt seda perioodi, mil ehitati imelisi kirikuid dekoreerides neid veel siiani säilinud freskode, mosaiikide, sammastega. Keskaeja meistritel oli kasutada tohutul hulgal materjale lagunenud impeeriumist  – marmorit mitmetes vàrvides, sambaid, travertiini blokke ja mosaiigikilde.  Kogu see rikkus ootas taas kasutamist , ootas “uut elu”.

Roomas elas 12 sajandil marmori töötlejate suguvõsa  – Cosmati. Kokku aga tegelikult neli generatsiooni 7 meistriga on läinud ajalukku imeliste tööde poolest . Nende hulgas said eriti kuulsaks on  kaunistatud põrandad, kloostrid.

Enamus keskaja pühakodasi on kaunistatud paavstide Pasquale II ja Onorius III valitsemise perioodil 1190 – 1250 Tebaldo, Jacobo, Lorenzo ja Cosma poolt.  Väga sageli jätsid nad tööde juurde ka suured sildid oma nimedega, et kinnitada meistriteosed “allkirjadega”.

Kasutatud tehnika sai nii kuulsaks , et kujundas ahitektuuriajalukku omanimelise stiili –  “stile cosmatesco”, milles kasutati nii vääriskive, marmorit, frittkeraamikat kui ka klaasi ja kulda,

Stiil pärineb osaliselt Ida Rooma Impeeriumist ja on klassika sugemetega.

Basiilikad , millised võiksid olla kindlasti  külastatud teie Roomas olemise aja jooksul ja  kus on veel sàilinud originaalsed “cosmatesco” põrandad

San Clemente – Santa Maria Maggiore -Santa Maria in Cosmedin -Santi Quattro Coronati.

Kloostrid San Giovanni in Laterano ja Santi Quattro Coronati on vaikuse nurgad kiires linnas – ärgu teil olgu nii kiire, et nendesse ei jõua !

Festina Lente – kiirustagem aeglaselt!

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone