Home » Quote » Rooma üks tähtsaim monumentidest on….

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Rooma üks tähtsaim monumentidest on….

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aeglaselt

.

 

 

Santa Sabina kiriku uks

asub Santa Sabina Basiilika  narteksis ja pärineb 5 sajandist m.a.j .  Uks on küpressipuust ja säilinud oma algupärasel kohal juba sellest ajast peale kui kirik ehitati .  Tema ainulaaduse seisneb selles, et tegemist on  maailma kõige vanema eelkristliku puust skulptuuridega kaunistatud uksega.

Erinevad paneelid siin kujutavad siin nii Vana kui ka Uut Testamenti ja kokku oli neid tõenäoliselt 28.  Dekoratsioonid  – viinapuu oksad ja marjakobarad on lisatud uksele hilisemal ajal.

Santa Sabina -Kristus Ristil

Santa Sabina -Kristus Ristil

18 paneelist , mis täna on näha, tahaks kõige esimesena välja tuua kõige kõrgemal vasakus nurgas -” Kristus ristil kahe varga vahel”.  Kristus on siin kujutatud suuremana ja habemega. Stseen on maksimaalselt detailne – siin ei ole perspektiivi ja ainuke foon on kujutatud kiviseina näol. Kurioossum on see, et siin ei ole visuaalselt näha ühtegi risti.  Võib oletada et rist jääb inimeste peade ja käte taha ! Risti kui usu sümbolit  esiteks – sel ajal veel  ei kasutatud  ja teiseks oli ta  tollel ajal põhiliselt tuntud, kui orjade ja kurjategijate tapmise  vahend.

Santa Sabina -Habakkuki lend

Santa Sabina -Habakkuki lend

Teine iseärasus , millele tähelepanu pöörata on ” Habakuki lend”, kus näete suurt inglit tiibadega . Vana testamendi järgi oli ingel see, kes viis Habakuki oma igapäeva toimetuste juurest  Danieli juurde,  Babülooniasse .   Esimene ingel kunstiajaloos pärineb 3 sajandist ja teda on kujutatud tiibadeta. Tiivad tulevad ajaloos inglitele juurde tunduvalt hiljem  ning seega võime kindlasti väita, et siin uksel kujutatakse ühte esimestest  tiibadega inglitest kunstiajaloos.

Kolmas stseen, millel kindlasti pikemalt peatuda on ” Punase mere läbimine”. Vaarao , kes on uppumas lainetesse omab Napoleoni pead.  Räägitakse, et 1836 aastal, kui ust restureeriti, siis üks meistritest olnud Napoleoni suur vihkaja. Isegi, kui  suurest sõjaväkindali elust oli juba möödunud 15 aastat, siis kujutas restauraator lainetesse uppuva vaarao Napoleoni näoga.

Santa Sabina - Punase mere läbimine

Santa Sabina – Punasest Merest läbituelmine

 

Santa Sabina kirik asub Aventinuse künkal , mida soovitan kindlasti külastada ka teiste huvitavate monumentide pärast, mis seal asuvad ja millistest saate lugeda minu kirjutises.

 

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone