Home » Quote » Häbitu ja skandaalne purskkev

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Häbitu ja skandaalne purskkev

Kiirusta aeglaselt

Kiirusta Aeglaselt

 

…asub Rooma linna südames, piazza Repubblical ( või piazza Esedera, nagu seda veel nimetavad vanemad inimesed). Seega väga liiklusrohkes paigas, kunagiste Dioclezianuse Termide ees. Termide “esederast” ehk eesruumist tuli väljakule ka nimetus, mis püsis ametlikult kuni 1953 aastani.

Kui  Rooma kuulsatest purskkaevudest rääkida, siis viin teid ca. 400 aastat ajas tagasi. Siin aga  – jääme lähedal olevasse 19 -sse sajandisse. Seega päris nooruke purskkaev. 😉 Tõenäoliselt just selles on ka peidus tema õnnetu saatus.

1870 aastal valmis  Pius IX aqveadukt (  Aqua Marcia parandused) ja loomulikult oli soov selle puhul ehitada ka aqveadukti lõppunkti monumenti – veemäng purskkaevuna. See pandi üles tol ajal praeguse Termini raudtteejaamale ( mida siis veel ei eksisteerinud)  tunduvalt lähemal oleval platsil.  Võrreldes Antiik – Rooma veemonumentidega, oli tegemist  tagasihoidliku kaunistusteta veevanniga mille servadest kümned joad keskpunkti kokku kukkusid.

20 aastat hiljem toodi purskkaev vastvalminud  Piazza Repubblicale ( tollel ajal ametliku nimetusega Piazza Esedera). Roomlased , kes olid harjunud nägema veemonumente kui tõelisi meistriteoseid, ei olnud uue dekoratsioonideta veevanniga absoluutselt rahul. Valitsus otsustas niisiis rahva soovidele vastu tulles monumendi kujundamine anda ühele sitsiilia kunstnikule – Mario Rutellile . Kunstnik plaanis veevanni servale  neli najaadi ( mütoloogilised vee nünfid) – ookeani, maa-alused veed, jõed ja järved. Kui õnnis päev kätte jõudis ning najaadid paika pandi, olid kõigil imestusest suud ammuli – Rutelli kujutas riieteta naisi erinevates  (ehk isegi erutavates poosides)  veejugadest märgade kehadega toetumas  allegoorilisetele sümbolitele. Niisiis saabusid 19 sajandil väljakule päikese käes  veemängus sillerdavad paljad naised ! 😉

Purskkevule ehitati otsemaid sein ümber, mis muidugi ei keelanud noori poisse planguvahedest kujusi piilumas käia. Mitmed aastad hiljem otsustati sein siiski maha võtta, sest purskkaev ei olnud ju veel lõpetatud – puudus keskne skultpuur. Selleks  otsustas kindlasti natuke solvunud Rutelli teha delfiini ja kaheksajala võitluse.  Valmis sai aga see ainult mudelina, mis kiirustades 1911  Roomas toimunud EXPO puhul üles pandi.  Vee mõjul hakkas mudel ka veidi laiali valguma ja  roomlane, kes  igal võimalikul juhul narrima hakkab, ristis kohe selle skulptuuri “ fritto misto“ks  (mereandide fritüür). Õnnetu Rutelli oli sunnitud tegema uue skulptuuri – delfiini embav mees, mis õnneks sai parema vastuvõtu osaliseks.

fritto misto

“Fritto misto”

“Fritto misto ”  on  siiani Vittorio Emmanueli pargis, isegi restaureeritud, kuigi palju tükke on aja jooksul kaduma läinud  sest ärgem unustagem – tegu oli kõigest mudeliga.

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone