Home » Quote » Rooma – obeliskide pealinn…

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Rooma – obeliskide pealinn…

.

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aeglaselt

..võttes aluseks fakti, et Egiptusesse on neid alles jäänud 9.. . Kas on roomalsed kõik ülejäänud Igavesse Linna toonud? Ilmselt !  Neid on kokku Roomas täna 13 jutustamas rohkem kui 3000 aastat vanu lugusi Egiptuse vaaraodest kuni Mussolinini ( Olümpia staadioni obelisk loomulikult ei ole  Egiptusest toodud) . Ainult seitsmel monoliidil on originaalsed egiptuse hieroglüüfide tekstid, Piazza Navonal, Pinciol ja Hispaania väljaku ülal on hieroglüüfide imitatsioonid  ning Piazza San Pietrol, Esquiliumil ja Quirinalil   ei olegi hieroglüüfe.

Obeliskid – kõige antiiksem päiksevalguse sümbol said sellise nime kreeka keelest. Nad kujutavad  graniidist neljakülgset kitsenevat sammast, mis lõppeb pyramidioniga –  Egiptuses tavalisel üleni kullatud ja mütoloogias kujutas see esimest küngast, mis maailmamerest Nun välja ilmus .  Ideeliselt sidus monoliit endas  looduse võimsuse kolmainsust – Khepri – päiksetõus, Ra – seniit, Atum – loojang.  Augustus, kui ta tõi esimesed obeliskid Rooma, siis püstitas uhe nendest Circus Maximusele ja teise  Campo Marciole. Viimasele kujundab ka päikeskella ( praegune Montecitorio obelisk).

Vihas paganluse vastu lükkas kristlik rahvas kõik obeliskid ümber. Ainus mis jäi püsti, oli Vatikani territooriumil , sest selle mahatõmbamine oleks ohustanud tolleaegset Constantinuse Basiilikat.

Paavst Sixtus V 1585 , oli see mees, kes alustas taas antiiksete obeliskide  ülespanemist.  Loomulikult mitte erilisest armastusest egiptlaste ajaloo vastu, vaid isiklikele ambitsioonidele toetudes.

Kristlik tõlgendus  hiereogllüüfidele 16 sajandil oli tänu Athanaius Kircheri teooriatele  väga lai.  Enamasti katavad uued kirjutised kristlikul moel sama ideed, mida kunagi edasi kandsid egiptlased, kuid need on kergelt muigamapanevad haledad jäljendid antiikse filosoofia kõrval. Iga imperaator tahtis olla keegi ja mingilgi moel enda olemasolu Egiptuse kuningate tasandil igaveseks jäädvustada.

Piazza Navonale näiteks toodi Innoxentius X soovil Domizinuse püramiid – oli ju nii staadion kui ka püramiid  1 sajandil Domizianuse hallata. Püramiidil on kujutatud Domizianus vaarao riietes kahe Egiptuse Jumala vahel ( kõikidel külgedel on erinevad Jumalad) , lisaks kandes peas neljal küljel ka Egiptuse erinevaid kroone. Tekst, mida tõlgendas Kircher räägib “… pärinedes mitmusest  annan intellektuaalset ja hingelist vaimu, mida Egiptlased nimetasid geniaalseks. Jagan elu ja jõudu nelja universumi kaarde…”  Bernini, kes Kircheriga suur sõber oli, kujundas oma nelja jõe purskkaevu justnimelt selle informatsiooni baasil .

Kõige huvitavam ehk on aga Pincio obelisk! Imperaator Hadrianus tõi selle Rooma ja püstitas ( ei ole teada täpselt kuhu) om armukese Antinoo auks, kes uppus Niilusesse.  Antinoo kultus  kaotati kristlaste poolt kiiresti, kuid kuna keegi ei osanud ( ja nüüd me oleme sellele tänulikud, sest kogu tekst monoliidil räägib Antinoo elust ja surmast ja tema samastamisest Osiridega..) tõlgendada kopeeritud hiroglüüfe obeliskilt, siis monoliiti ei hävitatud.  16 sajandil leiti see kahes tükis San Giovanni basiilika lähedalt ja 1822 Pius VIII paigutas selle Pinciole.

 

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone