Home » Quote » Rooma kauneim seitsmest künkast

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Rooma kauneim seitsmest künkast

 

Kiirusta aeglaselt

Kiirusta aeglaselt

.

 

 

…. on kahtlemata

      Aventinuse küngas.

Nimi “Aventinus” tuleneb arvatavasti sõnast aves mis tahendab “linnud”. Nimelt just siin künkal loendas Remu linde, kes pidid olema märgiks kuninga valimisel uuele riigile. Teine versioon räägib sabiinide jõest Avente sest paik oli sabiinide elupaigaks ja nende kuningas Tito Taziogi on just siia maetud. Kolmas versioon toob ära Alba Longa kuninga Aventino, kes selles paigas äikeselöögi läbi suri ja ka tema sai siia maetud.

Antiikajal juba on Aventinuse künkast saanud oluline äripaik sest  siin Tiberi kallastel asus nimelt ka üks Rooma tähtsamatest sadamatest. Aventinus oli välismaa saadikute vastuvõtu paik ja kaunistatud eliit templitega – Diana, Giunone, Iside… Suure liiklusega paik kasvas kiiresti, sest siia ehitati hulgaliselt hooneid elamuteks, äri edendamiseks, kulutspaiku ..

Keskajal aga ehitati just siia kõige tähtsamad kirikud ja kloostrid , mis seniajani on veel väga hästi säilinud.

Aventinuse kúngas

Aventinuse kúnkal

Lisaks kaunitele basiilikatele on Aventinusel ka terrass, kus avaneb vaade Roomale . Terrass oli kunagi perekond Savellide (13 saj) kindluse üks osa. Savellid omakorda ehitasid selle X saj Crescenzide castelli varemetele.Täna muuseas on nn. Kadunud Roomas üks romantilistematest jalutusteedest just see, mis kindluse müüri kõrvalt Aventinuselt toob alla Tiberi äärde – Clivo di Rocca Savelli. 13 sajandil tegid dominikaani mungad Savellide siseaiast endale köögiviljade kasvatamise koha ja alles 20 sajandi alguses otsustati paik muuta avalikuks pargiks, kus toimuvad suviti kaunid kontserdid ja nendel esitatakse enamasti  tuntuid ja armastatuid rooma laule.

Santa Sabina kirik

See on perfektne näide 5 saj. basiilikast, primitiivne ja puhta stiiliga.  Korrektsed sambad sarnaste kapiteelidega annavad alust arvata, et need on ehitatud spetsiaalselt kiriku jaoks. Paremal seinas näha olev madalamal asuv sammas on tõenäoliselt Titulus Sabinae (rooma matroon Sabina) hoone aatriumi sammas.  Sabina suri märtrisurma II sajandil ja hiljem sai temast pühak. tavaliselt on kõikide esimeste tähtsamate kristlaste elamute kohale ehitatud kirikud.

Selles kirikus elas ja töötas Domenico Cuzman ( 1170 – 1221), domeniiklaste ordu looja. Legendi järgi tõi just tema Rooma esimese apelsini puu ja selle järgi on kõrvalasuv aed saanud endale nimetuse “Apelsini aed”. Just siit legendi järgi oli Santa Katariina Sienast korjanud apesine, need kuivatanud ja siis viinud Urbanus VI, kes sel perioodil oli veel Avignonis. Meie mäletame seda koolist õpitud Avignoni vangipõlve all.  Kas oli see tütarlapse kingitus, mis paavsti südame härdaks tegi, või midagi muud, kuid fakt on, et pärast seda tuli paavst Avignonist tagasi ja algas nn uus Rooma periood .

Algupärane sissepääs kirikusse on olnud läbi narteksi, kus näete seinal  hulgaliselt väljakaevamistel leitud marmorkilde. Haruldane on küpressipuust sissepääsu uks.  Ainulaadne, kõige vanem puureljeefidega dekoreeritud uks

Kirikus näete ka musta ümarat kivi madala samba otsas, mille kohta kirjutavad teatmikud, et see olevat kivi, mille viskas Saatan Domenico Cuzmani poole, kui see märtrite haual oli palvetanud. Tegemist on tavalise rooma kaaluvihiga, mida kasutati turgudel ja milliseid võib näha ka teistes kirikutes.  Absiidi ees olev Scola Chantorium, kus asus missade ajal laulukoor, on pärit 9 sajandist .   Märkimisväärne on  absiidi vastasseinas olev mosaiik, kuhu n kirjutautd, et selle kiriku ehitas paavst Celestino I ajal dalmaatslasest kirikuõpetaja Pietro d Iliria. Teksti külgedel on kujutatud kahte matrooni ; paremal Uut Testamenti ja vasakul Vana testament. Mõeldud on selle all ühise kiriku alla kogunevat juudikristlust ja paganlust. 

Santa Sabina kirikust aga edasi liikudes jõuate väljakule, mille servas asub

Malta Rüütlite villa.

Kompleksi algupära viib teid aastasse 939, kui siin asus benediktiinlaste klooster. Ta oli ühendatud kõrvalasuva Bonifaciuse ja Alessia kloostriga, milles

veetis oma mungaastaid ka Ildebrando Soana, kellest hiljem sai kuulus paavst Gregorius VII.

Pirandelli poolt 18 sajandil kujundatud väljak ja villa on 12 sajandil kuulunud templirüütlitele ja pärast neid on koht jäänud palverändurite kogunemise paigaks. 200 aastat pärast templirüütleid, läks klooster Rhodose saare rüütlitele ja 1522 aastast hakkab kandma nimetust “ Maltarüütlite Rooma Suur Prioraat”. 18 sajanidl lasi paavst Clemets XIII sugulane, kardinal Rezzonico kõik renoveerida ja sellest ajast pärinebki praegune rokokoo stiilis väljaku iseloom. Villa territooriumile jääb ka privaatne kirik, mis on kõikide priorite viimaseks puhkepaigaks. Väljakul on näha palju trofeeesi, sümboleid, vappe…aga on ka pronksist portaal, milles suur lukuauk. Just nii suur, et te saate sellest sisse piiluda. Mis te sealt aga näete, las see jääb teile avastada…

Kogu villa on extraterritoriaalse óigusega.

Tulles nüüd aga Aventinuse künkalt alla, siis jõuategi jõe äärde, Rooma esimesele asustatud väljakule

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone