Esilehele » Tsiteeri » Kõige vihatum naine roomlaste poolt…..

Ulve Roomas

Tere tulemast minu kodulehele!

Kõige vihatum naine roomlaste poolt…..

 

Kiirusta Aeglaselt

Kiirusta Aegla

 

…..on olnud Rooma linna ajaloos Donna Olimpia Maidalchini (Viterbo, 26 mai 1594 – 26 september 1657) Ta oli mààrtud elama kloostris  kuid önnestus sellest pààseda süüdistades pihiisa enda seksuaalses ahistamises. Abiellus kohaliku rikka mehega, kes ta 3 aasta pàrast rikkaks leseks jàttis.

Abiellus teistkordselt Pamphilio Pamphiljiga 1612 aastal.

 Donna Olimpia Pamphili

Donna Olimpia Pamphili

See abielu tòi Donna Olimpia Rooma öukonda ja eriti oluline fakt siinkohal oli see, et abielu kaudu sai ta  sugulussidemed Giovanni Battistaga ( tulevane paavst Innoxentius X).Kogu Rooma rààkis naisest kes oli rohkem seotud mehe vennaga, kui abikaasa endaga. Rahvasuus käisid  jutud, et nende kahe vahel ei olnud ainult platoonilised vaid reaalsed intiimsuhted.

1639 aastal jài Donna Pamphij teistkordselt leseks ja sai peagi – aastal 1645 ,Viterbo printsessi tiitli. Temast sai kogu paavsti òukonna valitseja nii, et isegi paavsti isiklik nöuandja naise kòrval kahvatus. Paavst usaldas praktiliselt kòiges ainult Donna Pamphilj-d. Möne aasta möödudes sai temast Rooma kardetuim ja vihatuim naine hüüdnimega “Pimpaccia”, mis tulenes ühest satiirilisest kirjutisest traditsionilistel Rooma “rààkival kujul”. Selles oli mainitud “olim –pia, nunc impia” – sõnade mäng ladina keelest: “olim” – ükskord ja “pia” – religioosne; “nunc” – nüüd ja “impia” – patune. Rooma rahvas ei sallinud tema üleolevust ning võimu- ja rahaahnust. Rààgitakse et isegi Bernini sai loa püstitada “Nelja jòe purskkaev” piazza Navonale mitte enne kui oli kinkinud projekti pooleteist meetri kòrguse hõbemudeli Donna Olimpiale.
Kui 7 januaril 1655 Innocenzo X suri, tühjendas Donna Olimpia paavsti toa kullast ,ütledes lihtsalt “ mida peab üks vaene lesk nüüd tegema?” . Sugulaste ahnusest ei saanud paavsti isegi mitte matta enna kui koguti uus raha ja paavsti surnukeha viidi Sant Agnese kirikusse Piazza Navonal. Jàrgneva paavsti Aleksander VII poolt oli Donna Olimpia Roomast eemaldatud ja ta suri katku oma Viterbos asuvates valdustes aastal 1657
Rahva juttude jàrgi ei jàta ta Roomat aga rahule isegi pàrast surma, hirmutades kòiki oma òisete haarangutega. Legendi jàrgi igal 7 aprillil, mis on Innoxentius X surma aastapàev ilmub Pimpaccia uuesti Rooma tänavatele põlevas kaarikus ja liigub Piazza Navonalt üle Sisto silla ja kaob Tiberi vette.

Osad tänavanimed täna Roomas on Pimapcciat veel meenutamas nagu via ja piazza Donna Pamphilj. Kuni 1914 aastani eksisteeris veel ka via Tiradiavoli  Pamhili Villa lähedal – meenutamas pòlevat galoppi kihutavat kaarikut villast väljumas. Sellel  tänaval on täna näha kena 17 sajandi värvav, mis ehitatud paavst Paulus V Borghese poolt ja muud ei ole , kui Traianuse 1 sajandi aqveadukti tugikaar.

Tiradiavoli kaar

Tiradiavoli kaar

 

 

Jaga

Widgetized Section

Go to Admin » appearance » Widgets » and move a widget into Advertise Widget Zone